A leselkedés emberi természetünk része, ahogyan a pletykálkodás is. A közös pont az, hogy a célszemély akkor és ott nem aktív résztvevője a folyamatnak; az őt körülvevő információmorzsákból gyűjtöget a személyére fókuszáló fél. Az internet térhódításával a stalking is teret nyert és egy bizonyos határon túl negatív következményekkel jár.
Előző írásomban a komfortzóna természetéről és a tótágas szemléletről írtam. Most a komfortzóna egy sötétebb oldala, a cyber – vagy másnéven online stalking sokakat érintő szolidabb és passzív verziója kerül terítékre. A célszemély magánéleti és/vagy szakmai tevékenységének minden mozzanatát nyomon követi valaki, anélkül, hogy ennek jelét adná. Ez nem jelenti azt, hogy ennek hatása idővel nem válhat észlelhetővé.
Mi a stalker szerep üzenete?
Akár szakmailag vagy hobbi szinten, magánemberi minőségben válik valaki leselkedővé hiány, mulasztás, önismereti problémák valamelyike ott pislákol a lelke mélyén. Minél hamarabb derül ki számára, annál előbb szabadítja fel önmagát a rabságból. Ez a tevékenység rabság, függetlenül attól, hogy célszemély személyisége, külleme, egyénisége vagy a tudása ejti rabul.
A stalker életében fel nem vállalt érzésről, gondolatról, helyzetről van szó, ami kivetül a tevékenységben és szó szerint ráfröccsen a követett félre.
Számít, hogy mi húzódik meg a háttérben
Néhány lehetséges okot bontok ki az alábbiakban. Legyen az komolyabb vagy egész lényegtelennek tűnő dolog, mint például csak unalomból kattintgat valaki rendszeresen egy adott személy profiljára – megszokásból, ennek is oka van – ez lehet halogatáshoz kapcsolt kényszerviselkedés is.
Párkapcsolati kérdés
Sherlock Holmes-t megszégyenítő kutakodás és nyomozás, ha a kiszemeltről (vagy exről) és annak környezetéről szeretnének információt gyűjteni. Itt sem mindegy, hogy mi az oka annak, hogy a stalker atomnyira zsugorodva, a szürkületi zónába kuporogva jegyzetel és mind mentálisan, mind energetikailag is rá van kapcsolódva az adott személyre. Hovatovább idejének aktív és igen hasznos, jelentős részét azzal tölti, hogy a benne felgyülemlett stresszt, frusztrációt és hiányt kitöltse, ha másként nem hát, kutakodással.
Nem kedvellek, mégis követlek
Csodálat vagy irigység, esetleg mindkettő. Amikor olyan embert követ valaki, aki önbevallása szerint egy cseppet sem rokonszenves, akkor vélhetőleg egy titkolt rajongás áll a háttérben. Akkor is, ha ennek semmi jelét nem mutatja. Olvassa bejegyzéseit, amint új kép kerül a felületre talál valamilyen módot, hogy azt megtekinthesse, esetleg lementse.

Mit szól a közösségem, ha felvállalom?
Olyan személyt is követhet az illető, akinek a működése egy teljesen más gondolkodásmódot, esetleg szakmai – hivatásbéli területet érint, amit a stalker nem akar és nem mer felvállalni mások előtt. Sokszor énjének rejtett vonásait nem meri elfogadni, úgymint például spirituális érzékenység, – érdeklődés.
Szakmabeli ellendrukker
Ugyanazon vagy kapcsolódó szakterületen dolgozók esetében jelenik meg, amikor információgyűjtés a tudásbázis növelésre szorítkozik. Előfordulhat, hogy az elmében lejátszódó versenyhelyzet tartja sakkban a stalkert. Azon túl, hogy igyekszik ihletet meríteni, a világért sem vallaná be és nem is vállalná fel nyilvánosan, hogy a tartalmak gyakorlatilag függővé tették és jelentősen hozzájárulnak a fejlődéséhez.
Téves szerepdiagnózis
A leselkedő szerepkör alárendelt viszony. Akkor is, ha a célszemélyt a stalker egész más okból követi nyomon – azaz nem azért, mert tanulhatna tőle, érdekesnek tartja, hanem azért mert úgy véli helyzete, internetes „produkciója” vagy magánéleti mozzanatai nyomorúságosnak hatnak az övéhez képest.
Itt csupán egy kérdés van: vajon ki az, aki mentális energiáját, értékes és múlandó életidejét a másik követésének szenteli? Biztos, hogy megfelelő a szerepdiagnózis?
Rendben, mi a következő lépés?
A stalker dönthet úgy, hogy nem tesz semmit önmagáért. Ezzel megbékélt, nem változtat.
A stalker dönthet úgy, hogy egyenrangú szerepbe helyezi magát, azaz, felvállalja, ha valami tetszik, hasznos számára.
A stalker dönthet úgy, hogy változtat és minőségi életidőt szentel magának, utánajár annak, hogy ezt miképpen teheti meg.
Amennyiben ilyen és hasonló kihívásokkal küzdesz érdemes coaching vagy kineziológia konzultációk keretében ránézni a visszatartó erőkre. Dönthetsz úgy, hogy valóban a saját életedet éled mentálisan is, minőségben.
Időpontfoglalás lehetősége ingyenes konzultációra: itt .
Kiemelt kép forrása: Canva – Pexels by Kaboompics.com